Altın Ayarları ve Renkleri

0
86 views

Altınlar aslında her ne kadar kolay ve kazançlı bir yatırım gibi gözükse de ciddi oranda altın yatırımı yapması beklenen kişilerin altın ayarları ve bu ayarların sahip olduğu renkler konusunda bilgi sahibi olması gerekiyor. Altınların renkleri ve ayarları doğrultusunda bilgi edinirseniz, sahtekar kişi ya da kuyumcular tarafından dolandırılma riskiniz de en aza düşer.

Altın Ayarları ve Renkleri Nasıldır?

En yüksek ayarda satılan altın 24 ayardır ve 24 ayar altınlar %100 saf altın anlamını taşımaktadır. 22 ayar altın bir küçük derecedeki ayardır. 22 ayar altında %91.6 oranında altın bulunmaktadır. Bir düşük grubu ise; 18 ayar altınlar oluştururken içerisinde %75 saf altın bulunduğunu görmekteyiz ve son olarak da 14 ayar altında %58.5 saf altın yer almaktadır.

Altınların ayarları kadar renkleri de önem taşımaktadır. Yeşil altından yapılan bir takıda hem saf altın, hem de gümüş bulunmaktadır. Beyaz altın şeklinde gördüğünüz takılarda; saf altın, nikel ve son olarak da platin yer alır. Çok sık gördüğümüz sarı altında; hem saf altın, hem de çinko bulunur. Son olarak da kırmızı altının içinde; saf altın ile birlikte bakır vardır.

Beğenin Veya Paylaşın !

CEVAP VER