Çeyrek Altının Basım Tarihi Fiyatı Etkiler mi?

0
115 views

Altın ziynet çeşitlerinden çeyrek altın, her zaman takip edilen ve kuyumcular tarafından en çok alınıp satılan altın çeşididir. Yeni yıla yani 2017 yılında altın fiyatları en merak edilen sorulardan bir tanesi olmuştur. Altında altının eski ve yenisi diye geçen tabiri açıklamak gerekirse çeyrek altının basım tarihi altının fiyatını etkiler mi? sorusuna ışık tutacağız.

Kuyumculara gittiğinizde her zaman gözünüze bir ekran çarpar. İşte bu ekranda altınları fiyatları yer almaktadır. Has altın, çeyrek, Cumhuriyet, yarım altın gibi çeşitli altın çeşitlerinin fiyatları yansır. Bir de altını eski ve yeni olarak fiyat değerlerini görüyor olursunuz. Bu da altın fiyatlarını etkilemektedir. Kısacası altının eski ve yeni olması alış ve satıştaki fiyatlarına etki edecektir.

Aslında altın aynı altındır, alışta ve satışta bazen ufak farklılıklar olabilmektedir. Bu duruma kimileri bazen anlam verememektedir.  Eski tarihli ve yeni tarihli çeyrek altınlar basım tarihine göre değerlendirilmektedir. Eski altının biraz değer kaybetmesinin asıl nedeni kullanımdan kaynaklı hurda payının hesaplanmasından dolayı ortaya çıkmıştır. Kuyumcular bundan kaynaklı olarak eski ve yeni altında fiyat farkını gözeterek işlem yaparlar.

Çeyrek altınlar en çok tercih edilen hediyelerdir aynı zamanda. Düğünlerde, nişan ve söz törenlerinde de çokça hediye edilen altın çeşididir. Kişiler hediye altın alma zamanlarında altının yeni ve eski basım tarihli olmasına da kimi zaman dikkat etmektedir.

 

 

Beğenin Veya Paylaşın !

CEVAP VER