İnci Nasıl Oluşur?

0
52 views

İnci Nasıl Oluşur?

İnciler yaşantımız içerisinde en fazla karşı karşıya kaldığımız ve herkesin kullanmak istediği, başka bir bayanda inci takısı gördüğünde imrenen bayanların bulunduğu bayanları kendisine çekmeyi başaran bir taş türüdür. Suyun içerisinde oluşumunu tamamlayan ve parlaklığı ile dikkat çekmeyi başaran incilerin nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız sizler için uzun bir araştırma yaparak bunu anlatmaya çalıştık.

İnci Nasıl Oluşur?

Bir incinin oluşumunu gerçek anlamda tamamlayabilmesi ve değerli sayılabilmesi için birkaç yıldan bile daha fazla bir süreye ihtiyaç vardır. Midye ve istiridye gibi denizde yaşayan kabuklu canlıların içerisinde oluşumunu tamamlayan incilerin meydana gelebilmesi için canlıların 3 yıl kadar olgunlaşması gerekmektedir. Midye  3 yaşına gelmeden içinde inci oluşumundan söz edilemez.

Her midye içerisinde inciler ne yazık ki oluşmaz. İncinin oluşması için midyeye uyarıcı bir maddenin yerleşmesi gerekmektedir. Kimi zaman doğal yollarla, kimi zaman da insanlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda midyelere uyarıcı maddeler eklenir. Sonrasında da inci oluşumu gerçekleşmeye başlar. Uyarıcı madde müdahale sonucu eklenirse; bunlara kültür incisi adı verilir.

Beğenin Veya Paylaşın !

CEVAP VER