Tarihte Elmas

0
35 views

İlk bulunduğu andan günümüze değin ve hala da değerli olarak kabul edilen madenler arasında elmas yer almaktadır. Çok sert olduğundan ve hızla yayılan bir özellikte bulunduğundan dolayı elmaslar zaman içerisinde en fazla kullanılan bir modeldir. En başta Hindistan’da bulunan ve bulunduktan sonra da ilk aşk olarak tanımlanan elmasın yaygınlaşmasını Romalılar sağlamıştır.

Tarihte Elmas

Ortaçağ döneminde daha sık şekilde yaygın hale gelen elmaslar Avrupalı aristokratların sayesinde Avrupa’ya da gelmiştir. Buradaki kralların ve kraliçelerin sakladığı elmaslar her ne kadar değerli kabul edilse de o kadar saklamaya değecek nitelikte değildi. Bu yüzden de pek bilinmiyordu. Büyük İskender sayesinde Avrupa’ya getirilen elmaslar uzun dönemler boyunca saklandı.

Elmasa Venedik’e gelene kadar hiçbir zaman şekil verilmedi. Direkt doğadan alındığı gibi kullanıldı. Oysa Venedik’e gelen elmasa Venedikliler şekil vermeye başladı. Üstelik  yüzey bölgesini de parlattılar. Bunun sonucunda Venedikli tüccarlar elmasın aslında çok güzel bir taş olduğunu belirttiler. İlk yapılan kesimde gül kesim oldu. Bugün hala kullanılan gül kesim modeli o zamandan gelmektedir.

Beğenin Veya Paylaşın !

CEVAP VER