Yakut Taşının Bakımı Nasıl Yapılır?

0
206 views

Değerli taşlar denilince ülkemizde çıkarılan ya da değerine şifasına inanılan taşlar ne yazık ki elin parmak sayısını geçmemektedir. Buna rağmen ülkemizde çıkarılmayan ancak; halkımız tarafınca talep edilen taşların dış ülkelerde çıkarılması durumunda yapılan alışverişler sayesinde kendi ülkemize de getirildiğini biliyoruz. Ancak; ülkemizde takı sektöründe adını fazlası ile duyuran ve görünümü her bayanı kendisine çeken yakut taşı ayrı bir konuda ele alınmalıdır.

Yakut Taşının Bakımı Nasıl Yapılır?

Değerli taşlara baktığımızda; değerinin artış göstermesi aslında taşın fizyolojik yapısı ile alakalı olduğunu görmekteyiz. Elmas sen sert ve aynı oranda en yüksek değere sahip bir taş iken; elmasın ardından değerlilik açısından ilk sırada yakut da yer almaktadır.

Yakut kıpkırmızı parlayan yapısı ve sert fizyolojik özelliklerinin yanı sıra maddi oranının da büyük paya sahip olması, insanların çoğunu yakut taşından yapılan takılara yönlendirmiştir. Yakut taşından yapılan takı aksesuarları diğerlerine göre daha fazladır. Ayrıca diğer değerli taşlardan daha sert olduğundan dolayı kolay temizlenen ve bakımı yapılan taşlardandır.

Beğenin Veya Paylaşın !

CEVAP VER